Billing: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(d)
(d)
 
Linia 1: Linia 1:
'''''billing''''', '''biling''' - taryfikacja, system rejestracji, klasyfikacji i wyceny usług świadczonych przez operatorów telekomunikacyjnych. Oprogramowanie billingowe współpracuje z oprogramowaniem zainstalowanym w centrali telefonicznej, gdzie rejestrowane są parametry każdego połączenia, takie jak: numer docelowy, dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia połączenia, identyfikatory urządzeń biorących udział w realizacji połączenia czy wymieniane podczas połączenia dane sygnalizacyjne. Dane tego typu są zapisywane w formie wstępnego pliku billingowego. Kolejne etapy to sprowadzenie danych do jednolitej postaci, zebranie ich w jednym miejscu (mediacja i kolekcja) i sprawdzenie ich kompletności (walidacja). Następnie dane trafiają do systemów taryfikacji (właściwy billing), gdzie są naliczane opłaty. Po naliczeniu opłat informacja trafia do modułów fakturujących i do systemów drukujących. Na samym końcu systemy billingowe rozliczają płatności i śledzą windykację należności. W latach 90. do tradycyjnych usług telefonii głosowej dołączyły usługi takie, jak transmisja danych, usługi telefoniczne oparte na protokole [[IP]] czy transakcje zawierane drogą elektroniczną. Ta ewolucja narzuciła wymagania wobec systemów billingowych - powinny umożliwiać pobieranie danych z dowolnych urządzeń telekomunikacyjnych, nawet z tych, które dopiero zostaną zbudowane, i taryfikować usługi nie tylko na podstawie czasu ich świadczenia, ale także na podstawie innych jednostek miar,np. objętości plików, korzystania z unikalnej wartości informacyjnej itp. Oddzielnym zagadnieniem jest oferowana przez systemy billingowe (dość rzadko) możliwość rozliczania usług dostarczanych za pośrednictwem operatora przez dostawców zewnętrznych. Chodzi w tym miejscu o świadczenie usług za pośrednictwem (zob.) SMS, (zob.) WAP, (zob.) IVR czy usług określających lokalizację abonenta. Współczesne systemy billingowe pozwalają na oferowanie indywidualnych taryf pojedynczemu klientowi lub grupie klientów, mogą konstruować plany taryfowe, oparte na dowolnej kombinacji usług, uwzględniają różnego rodzaju bonifikaty czy promocje oraz współpracują z systemami CRM dla telekomunikacji. Pojęcie billingu jest także przenoszone na systemy taryfikacji innych mediów (elektryczność, co, cw itp.).
+
'''''billing''''', '''biling''' - taryfikacja, system rejestracji, klasyfikacji i wyceny usług świadczonych przez operatorów telekomunikacyjnych. Oprogramowanie billingowe współpracuje z oprogramowaniem zainstalowanym w centrali telefonicznej, gdzie rejestrowane są parametry każdego połączenia, takie jak: numer docelowy, dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia połączenia, identyfikatory urządzeń biorących udział w realizacji połączenia czy wymieniane podczas połączenia dane sygnalizacyjne. Dane tego typu są zapisywane w formie wstępnego pliku billingowego. Kolejne etapy to sprowadzenie danych do jednolitej postaci, zebranie ich w jednym miejscu (mediacja i kolekcja) i sprawdzenie ich kompletności (walidacja). Następnie dane trafiają do systemów taryfikacji (właściwy billing), gdzie są naliczane opłaty. Po naliczeniu opłat informacja trafia do modułów fakturujących i do systemów drukujących. Na samym końcu systemy billingowe rozliczają płatności i śledzą windykację należności. W latach 90. do tradycyjnych usług telefonii głosowej dołączyły usługi takie, jak transmisja danych, usługi telefoniczne oparte na protokole [[IP]] czy transakcje zawierane drogą elektroniczną. Ta ewolucja narzuciła wymagania wobec systemów billingowych - powinny umożliwiać pobieranie danych z dowolnych urządzeń telekomunikacyjnych, nawet z tych, które dopiero zostaną zbudowane, i taryfikować usługi nie tylko na podstawie czasu ich świadczenia, ale także na podstawie innych jednostek miar,np. objętości plików, korzystania z unikalnej wartości informacyjnej itp. Oddzielnym zagadnieniem jest oferowana przez systemy billingowe (dość rzadko) możliwość rozliczania usług dostarczanych za pośrednictwem operatora przez dostawców zewnętrznych. Chodzi w tym miejscu o świadczenie usług za pośrednictwem [[SMS]], [[WAP]], [[IVR]] czy usług określających lokalizację abonenta. Współczesne systemy billingowe pozwalają na oferowanie indywidualnych taryf pojedynczemu klientowi lub grupie klientów, mogą konstruować plany taryfowe, oparte na dowolnej kombinacji usług, uwzględniają różnego rodzaju bonifikaty czy promocje oraz współpracują z systemami CRM dla telekomunikacji. Pojęcie billingu jest także przenoszone na systemy taryfikacji innych mediów (elektryczność, co, cw itp.).
 
[[Kategoria:telekomunikacja]]
 
[[Kategoria:telekomunikacja]]
 
[[Kategoria:zarządzanie]]
 
[[Kategoria:zarządzanie]]
 
[[Kategoria:żargon]]
 
[[Kategoria:żargon]]

Aktualna wersja na dzień 14:27, 8 paź 2012

billing, biling - taryfikacja, system rejestracji, klasyfikacji i wyceny usług świadczonych przez operatorów telekomunikacyjnych. Oprogramowanie billingowe współpracuje z oprogramowaniem zainstalowanym w centrali telefonicznej, gdzie rejestrowane są parametry każdego połączenia, takie jak: numer docelowy, dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia połączenia, identyfikatory urządzeń biorących udział w realizacji połączenia czy wymieniane podczas połączenia dane sygnalizacyjne. Dane tego typu są zapisywane w formie wstępnego pliku billingowego. Kolejne etapy to sprowadzenie danych do jednolitej postaci, zebranie ich w jednym miejscu (mediacja i kolekcja) i sprawdzenie ich kompletności (walidacja). Następnie dane trafiają do systemów taryfikacji (właściwy billing), gdzie są naliczane opłaty. Po naliczeniu opłat informacja trafia do modułów fakturujących i do systemów drukujących. Na samym końcu systemy billingowe rozliczają płatności i śledzą windykację należności. W latach 90. do tradycyjnych usług telefonii głosowej dołączyły usługi takie, jak transmisja danych, usługi telefoniczne oparte na protokole IP czy transakcje zawierane drogą elektroniczną. Ta ewolucja narzuciła wymagania wobec systemów billingowych - powinny umożliwiać pobieranie danych z dowolnych urządzeń telekomunikacyjnych, nawet z tych, które dopiero zostaną zbudowane, i taryfikować usługi nie tylko na podstawie czasu ich świadczenia, ale także na podstawie innych jednostek miar,np. objętości plików, korzystania z unikalnej wartości informacyjnej itp. Oddzielnym zagadnieniem jest oferowana przez systemy billingowe (dość rzadko) możliwość rozliczania usług dostarczanych za pośrednictwem operatora przez dostawców zewnętrznych. Chodzi w tym miejscu o świadczenie usług za pośrednictwem SMS, WAP, IVR czy usług określających lokalizację abonenta. Współczesne systemy billingowe pozwalają na oferowanie indywidualnych taryf pojedynczemu klientowi lub grupie klientów, mogą konstruować plany taryfowe, oparte na dowolnej kombinacji usług, uwzględniają różnego rodzaju bonifikaty czy promocje oraz współpracują z systemami CRM dla telekomunikacji. Pojęcie billingu jest także przenoszone na systemy taryfikacji innych mediów (elektryczność, co, cw itp.).