Informatyka: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 5: Linia 5:
 
* techniki informatyczne czyli wiedzę użytkownika końcowego aplikacji,
 
* techniki informatyczne czyli wiedzę użytkownika końcowego aplikacji,
 
* technologię informatyczną (pogłębioną wiedzę algorytmach, strukturach danych, programowaniu i innych o narzędziach informatyki);  
 
* technologię informatyczną (pogłębioną wiedzę algorytmach, strukturach danych, programowaniu i innych o narzędziach informatyki);  
* informatykę teoretyczną (''computer science'') - ogół teorii matematycznych, fizycznych i elektronicznych na temat przetwarzania informacji, łączne z projektowaniem architektury komputerów.  
+
* podstawy informatyki albo ''informatykę teoretyczną'' (''computer science'') - ogół teorii matematycznych, fizycznych i elektronicznych na temat przetwarzania informacji, łączne z projektowaniem architektury komputerów.  
  
Od wielu lat (break-even point wystąpił w 1979) dominuje nieco przesadna międzynarodowa tendencja nazywania technologiami informatycznymi wszystkiego co wiąże się z informatyką, podczas gdy zupełnie wystarczyłoby ograniczenie się w nazewnictwie się do ''technik informatycznych''.
+
Od wielu lat (''break-even point'' wystąpił w 1979) dominuje nieco przesadna międzynarodowa tendencja nazywania technologiami informatycznymi wszystkiego co wiąże się z informatyką, podczas gdy zupełnie wystarczyłoby ograniczenie się w nazewnictwie się do ''technik informatycznych''.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==

Wersja z 19:23, 3 lis 2018

informatyka (fr. informatique) - dziedzina wiedzy na temat metod i mechanizmów przetwarzania informacji.

Podstawowa segmentacja

Informatyka sama w sobie (podobnie jak budownictwo) nie jest nauką[1], lecz synkretyczną dziedziną techniki czerpiącą z wielu nauk szczegółowych. Informatykę można podzielić na:

  • techniki informatyczne czyli wiedzę użytkownika końcowego aplikacji,
  • technologię informatyczną (pogłębioną wiedzę algorytmach, strukturach danych, programowaniu i innych o narzędziach informatyki);
  • podstawy informatyki albo informatykę teoretyczną (computer science) - ogół teorii matematycznych, fizycznych i elektronicznych na temat przetwarzania informacji, łączne z projektowaniem architektury komputerów.

Od wielu lat (break-even point wystąpił w 1979) dominuje nieco przesadna międzynarodowa tendencja nazywania technologiami informatycznymi wszystkiego co wiąże się z informatyką, podczas gdy zupełnie wystarczyłoby ograniczenie się w nazewnictwie się do technik informatycznych.

Etymologia

Słowo informatyka zaczęto w Polsce używać w publikacjach ok. roku 1968. Wcześniej dziedzina ta nosiła nazwę ETO (elektroniczna technika obliczeniowa), czego źródła można się doszukiwać w języku rosyjskim, i dominujących wówczas zastosowaniach komputerów w obliczeniach numerycznych. Wzrastające w branży informatycznej wpływy amerykańskie spowodowały, że obecnie w języku polskim dominują odniesienia do angielskiego IT (information technology) co powinno być tłumaczone na techniki informatyczne, jednak jest błędnie interpretowane jako technologie informatyczne. Można się dopatrywać rozróżnienia pomiędzy technikami i technologiami w odniesieniu do stopnia zaawansowania stosowanych narzędzi, ale rozróżnienie to jest płynne i zmienne w czasie. Dlatego dominują skrajne praktyki użycia terminu oznaczającego informatykę: albo wyłącznie techniki informatyczne albo wyłącznie technologie informatyczne.

Zobacz także

Źródła

[1] Andrzej Targowski, INFORMATYKA Modele rozwoju i systemów, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, PWE, Warszawa 1980. ss 21, 23, 24.