EDIFACT: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''EDIFACT''' (''Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport'') - systemy wspomagające EDI rozwijały się w różnych krajach od począt...”)
 
(d)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''EDIFACT''' (''Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport'') - systemy wspomagające EDI rozwijały się w różnych krajach od początku lat 80. Początkowo przeznaczone dla różnych branż bądź poszczególnych przedsiębiorstw, nie były ze sobą zgodne. W 1985 r. eksperci ONZ opracowali światowe stan-dardy EDI, czego efektem było przyjęcie w 1986 r. podstawowej normy EDIFACT określającej zasady budowy dokumentów elektronicznych. Została ona zatwierdzona jako ISO 9735. Dokumenty dostępne w standardzie EDIFACT można podzielić na następujące grupy: dane podstawowe, zawierające informacje o firmach i produktach, wymieniane między partnerami handlowymi, do których odwołują się inne komunikaty przesyłane między nimi; transakcje opisujące procesy handlowe zachodzące pomiędzy współpracującymi firmami (rozpoczynają się od zamówienia towaru lub usługi, zawierają komunikaty niezbędne dla transportu towarów i kończą transakcję fakturą oraz zleceniem płatniczym za towary lub usługi); raporty i planowanie - komunikaty używane do informowania partnerów handlowych o obecnych towarach będących na stanie i planach na przyszłość, umożliwiających efektywne planowanie i zarządzanie łańcuchem dostaw.
+
'''EDIFACT''' (''Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport'') - systemy wspomagające [[EDI]] rozwijały się w różnych krajach od początku lat 80. Początkowo przeznaczone dla różnych branż bądź poszczególnych przedsiębiorstw, nie były ze sobą zgodne. W 1985 r. eksperci ONZ opracowali światowe stan-dardy EDI, czego efektem było przyjęcie w 1986 r. podstawowej normy EDIFACT określającej zasady budowy dokumentów elektronicznych. Została ona zatwierdzona jako ISO 9735. Dokumenty dostępne w standardzie EDIFACT można podzielić na następujące grupy: dane podstawowe, zawierające informacje o firmach i produktach, wymieniane między partnerami handlowymi, do których odwołują się inne komunikaty przesyłane między nimi; transakcje opisujące procesy handlowe zachodzące pomiędzy współpracującymi firmami (rozpoczynają się od zamówienia towaru lub usługi, zawierają komunikaty niezbędne dla transportu towarów i kończą transakcję fakturą oraz zleceniem płatniczym za towary lub usługi); raporty i planowanie - komunikaty używane do informowania partnerów handlowych o obecnych towarach będących na stanie i planach na przyszłość, umożliwiających efektywne planowanie i zarządzanie łańcuchem dostaw.
 +
[[Kategoria:transport]]
 +
[[Kategoria:terminologia IT]]
 +
[[Kategoria:zarządzanie]]

Aktualna wersja na dzień 18:06, 14 sty 2014

EDIFACT (Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport) - systemy wspomagające EDI rozwijały się w różnych krajach od początku lat 80. Początkowo przeznaczone dla różnych branż bądź poszczególnych przedsiębiorstw, nie były ze sobą zgodne. W 1985 r. eksperci ONZ opracowali światowe stan-dardy EDI, czego efektem było przyjęcie w 1986 r. podstawowej normy EDIFACT określającej zasady budowy dokumentów elektronicznych. Została ona zatwierdzona jako ISO 9735. Dokumenty dostępne w standardzie EDIFACT można podzielić na następujące grupy: dane podstawowe, zawierające informacje o firmach i produktach, wymieniane między partnerami handlowymi, do których odwołują się inne komunikaty przesyłane między nimi; transakcje opisujące procesy handlowe zachodzące pomiędzy współpracującymi firmami (rozpoczynają się od zamówienia towaru lub usługi, zawierają komunikaty niezbędne dla transportu towarów i kończą transakcję fakturą oraz zleceniem płatniczym za towary lub usługi); raporty i planowanie - komunikaty używane do informowania partnerów handlowych o obecnych towarach będących na stanie i planach na przyszłość, umożliwiających efektywne planowanie i zarządzanie łańcuchem dostaw.