Darknet: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(x)
(xx)
 
Linia 1: Linia 1:
'''darknet''' (''dark net'') - sieć ukryta, sieć niewidoczna, trudna do śledzenia; rodzaj sieci informatycznej, która oparta na mechanizmach [[IP]] pozwala na uczestniczenie w niej użytkownikom o specjalnych uprawnieniach. Jest zbudowana zwykle na szyfrowanej komunikacji między ufającymi sobie węzłami z wykorzystaniem rozlicznych serwerów [[proxy]]. Do uczestniczenia w sieciach darknet wymagane jest specjalizowane oprogramowanie.  
+
'''darknet''' (''dark net'') - sieć ukryta, sieć niewidoczna, trudna do śledzenia; rodzaj sieci informatycznej, która oparta na mechanizmach [[IP]] pozwala na uczestniczenie w niej użytkownikom o specjalnych uprawnieniach. Jest zbudowana zwykle na szyfrowanej komunikacji między ufającymi sobie węzłami z wykorzystaniem rozlicznych serwerów [[proxy]]. Do uczestniczenia w sieciach darknet wymagane jest specjalizowane oprogramowanie. Darknety mogą być używane do celów:
  
Darknety mogą być używane do celów przestępczych, ale także np. do ścigania przestępstw i wszędzie gdzie ważna jest niepodważalna anonimowość źródeł informacji.  
+
* przestępczych,  
 +
* dla komunikacji wśród subkultur,
 +
* komunikacji w państwach o ograniczonej demokracji,
 +
* do ścigania przestępstw,
 +
wszędzie gdzie ważna jest niepodważalna anonimowość źródeł informacji.  
  
 
'''Przykłady darknetów'''
 
'''Przykłady darknetów'''

Aktualna wersja na dzień 19:10, 16 lis 2016

darknet (dark net) - sieć ukryta, sieć niewidoczna, trudna do śledzenia; rodzaj sieci informatycznej, która oparta na mechanizmach IP pozwala na uczestniczenie w niej użytkownikom o specjalnych uprawnieniach. Jest zbudowana zwykle na szyfrowanej komunikacji między ufającymi sobie węzłami z wykorzystaniem rozlicznych serwerów proxy. Do uczestniczenia w sieciach darknet wymagane jest specjalizowane oprogramowanie. Darknety mogą być używane do celów:

  • przestępczych,
  • dla komunikacji wśród subkultur,
  • komunikacji w państwach o ograniczonej demokracji,
  • do ścigania przestępstw,

wszędzie gdzie ważna jest niepodważalna anonimowość źródeł informacji.

Przykłady darknetów

  • Tor,
  • Freenet,
  • I2P
  • kilkanaście innych.