Advanced Digital Broadcast
Szablon:Przedsiębiorstwo infobox Advanced Digital Broadcast (ADB) projektuje, produkuje i wdraża rozwiązania do dystrybucji płatnej telewizji (Pay-tv) i usług domowej sieci multimedialnej.
ADB: siedziba główna w Genewie w Szwajcarii, ośrodki badawczo-rozwojowe w Polsce, we Włoszech i na Ukrainie, oddział operacyjny w Tajpej na Tajwanie. ADB ma także liczne biura handlowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej , Azji i Indiach.
Firma jest członkiem grupy ADB, notowanej na szwajcarskiej giełdzie papierów wartościowych - (SIX:ADBN).
Firma założona w 1995 roku, początkowo skupiała sią na rozwoju i sprzedaży oprogramowania dla telewizji cyfrowej , by w 1997 roku rozszerzyć swą działalność o projektowanie i produkcję sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej jakości. W tym samym roku, ADB wprowadziło na rynek swój pierwszy dekoder (STB) i dziś ma ich w swojej ofercie ponad 30 modeli, wliczając w to urządzenia dostępu szerokopasmowego i domowej sieci oraz zaawansowane oprogramowania i systemy operacyjne. Według informacji prasowych, ADB do dziś sprzedało ponad 35 milionów urządzeń na całym świecie.
ADB zatrudnia ponad 900 osób z czego 70% stanowią wysoko wykwalifikowani inżynierowie-projektanci. Firma współpracuje z kilkoma europejskimi uczelniami, a także z: Uniwersytetem Warszawskim i Zielonogórskim. Politechniką Poznańską i Wrocławską oraz Kharkov National University of Radio Electronics. ADB wraz z Uniwersytetem Warszawskim jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu programistycznego - Potyczki Algorytmiczne[1].
Historia
W 1995 roku Andrew Rybicki założył Advanced Digital Broadcast (ADB), której początkowym zadaniem był rozwój i sprzedaż oprogramowania dla telewizji cyfrowej.
W 1997 roku w miarę rozwoju biznesu, ADB rozszerzyło działalność o projektowanie i produkcję sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej jakości. W tym samym roku, ADB wprowadziło na rynek pierwszy dekoder (STB), w Polsce otworzyło pierwsze biuro rozwojowo-badawcze, a na Tajwanie regionalną siedzibę spółki.
W latach 1998 - 2000 zostały otwarte kolejne biura w Australii i Hiszpanii. W 2000 roku ADB sprzedało milionowy dekoder.
W 2001 roku ADB ogłosiło wdrożenie dekodera opartego na otwartym standardzie oprogramowania dla telewizji cyfrowej-Multimedia Home Platform (MHP). W tym też roku, w Genewie została otwarta siedziba główna spółki. W 2001r. firma sprzedała 2 miliony dekoderów.
W 2002 roku na terenie Stanów Zjednoczonych, w Chicago, została otwarta kolejna regionalna siedziba spółki. W Polsce, ADB wzięło udział w próbnym nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej opartej o otwarty standard oprogramowania (MHP) zdefiniowany przez konsorcjum DVB. W Finlandii zaś, ADB zostało pierwszym producentem w świecie, który wdrożył dekoder z systemem MHP.
W 2003 roku ADB dostarczyło na rynek włoski, dekoder do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tym samym firma stała się także pierwszym w świecie dostawcą hybrydowego dekodera do dobioru telewizji naziemnej (DVB-T) z w pełni drożonym systemem MHP. W tym roku, dekoder ADB (i-CAN 3000) otrzymał Niemiecko-Polską Nagrodę Innowacyjną a magazyn Cable & Satellite International[2] uznał go Produktem Roku.
Rok 2004 to wprowadzenie przez ADB na rynek włoski, dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (i-CAN 2000T). W tym też roku, hybrydowy dekoder ADB i-CAN 3100TW IPTV/DVB-T został uznany przez magazyn Cable & Satellite International Produktem Roku aż w dwóch kategoriach.
W 2005 roku ADB zadebiutowało na szwajcarskiej giełdzie papierów wartościowych (SWX) i zdobyło kontrakt na dostarczanie swoich rozwiązań hiszpańskiemu operatorowi Telefonica.
W 2006 roku ADB uruchomiło swą produkcję w Europie i ogłosiło dostarczenie na rynek ośmiomilionowego dekodera. Rok ten, był bardzo przełomowy dla firmy, ponieważ poraz pierwszy dostarczyła rozwiązania na rodzimy rynek polski. Odbiorcą rozwiązania została platforma 'n', która jako pierwsza w Polsce wprowadziła dekoder HD z nagrywarką (DVR). Tym samym zostały wyznaczone nowe standardy telewizji cyfrowej, obwiązujące na rynku polskim.
W tym też roku niemiecki operator IPTV Hansenet został odbiorcą rozwiązań ADB a na rynku brytyjskim (dzięki współpracy z: BBC, Channel4, Five i ITV) ADB uruchomiło próbne nadawanie naziemnej telewizji wysokiej rozdzielczości (HD). We Włoszech zaś, ADB w kooperacji z telewizją RAI, uruchomiło przy użyciu kompresji MPEG-4 AVC pilotażową transmisję[3] Zimowych Igrzysk Olimpiskich (Turyn 2006) w standardzie HD.
W 2007r. ADB wdrożyło usługi HDTV u izraelskiego operatora satelitarnego YES[4] a w Chile uruchomiła IPTV u operatora Telefonica. W tym także roku, polski operator kablowy Multimedia Polska rozpoczął proces przejścia z telewizji analogowej na cyfrową i wspólnie z ADB wdrożył telewizję wysokiej rozdzielczości HDTV[5][6]. W 2007 r ADB podpisało umowę dystrybucyjną z Border States Electronic Supply (z siedzibą główną w Fargo w Północnej Dakocie) na dostawę rozwiązań IPTV.
W 2008 r. ADB dostarczyło 12 milionów dekoderów, wprowadziło interaktywne dekodery kablowe z certyfikatem tru2way a dzięki partnerstwu z firmą Graybar weszło na rynek Ameryki Północnej. Rok ten, to dalsza ekspansja firmy na nowe rynki. I tak odbiorcami rozwiązań ADB zostali: węgierski operator satelitarny HelloHD, operator IPTV Telekom Austria i operator kablowy Telegeneve-Naxoo[7]. W Polsce zaś, rozwiązania ADB zakupili operatorzy kablowi Vectra i INEA. ADB w porozumieniu z firmą Grundig rozpoczęło dostawę na rynek norweski, naziemnej (DVB-T) nagrywarki (DVR) cyfrowej dla RiksTV. W tym też roku, podczas światowego forum branży IPTV, dekoder ADB 5810TWX otrzymał nagrodę ”IPTV World Series Awards”, czyli tytuł ”Najlepszej technologii IPTV do użytku domowego”[8]. Także magazyn Cable & Satellite International uznał ten model Produktem Roku i przyznał mu tytuł ”Najbardziej obiecującej technologii zorientowanej na użytkownika”.
W 2009 r. ADB ogłosiło dostarczenie 1,5 milionowego dekodera IPTV. Nowymi odbiorcami rozwiązań ADB zostali: na Tajwanie - TFN Media[9][10], w Norwegii i Danii - en:Altibox a w Polsce – operator kablowy Vectra. Ponadto, firma wdrożyła rozwiązanie zintegrowane ze standardem DivX®[11] oraz serwisami internetowymi, tj.: YouTube i Facebook. W tym roku ADB zostało zwycięzcą konkursu organizowanego przez IMS Research 2009, w kategorii „Innowator roku”. Otrzymało także nagrodę dla ”Najlepszego dekodera” za set-back-box ADB 4820C. Rozwiązanie ADB HomeNetworking otrzymało w Kijowie nagrodę EEBC Telecom & Broadcasting[12] , dla ”Najbardziej innowacyjnego produktu i rozwiązania” . W Polsce zaś, czytelnicy magazynu i portalu internetowego Satkurier uznali produkt ADB 5720SX ”Najlepszym odbiornikiem PVR”[13].
W roku 2010, ADB nabyło (spółkę córkę Pirelli) Pirelli Broadband Solution[14], której nadano nazwę ADB Broadband. Jej działalność skupia się na dostawie urządzeń i zaawansowanych oprogramowań dla operatorów usług szerokopasmowych. W tym też roku, ADB zostało dostawcą rozwiązań dla takich operatorów jak: Canal Digital, First Media[15] i Slovak Telekom[16].
W 2010 roku, podczas IPTV World Forum[17], w Londynie, rozwiązanie ADB 5720SX otrzymało tytuł ”Najlepszego rozwiązania/aplikacji interaktywnej”[18] a magazyn Cable & Satellite International przynał temu rozwiązaniu tytuły: ”Najbardziej obiecującej technologii zorientowanej na użytkownika” i ”Najlepszej interaktywnej technologii i aplikacji” za autorską aplikację CARBO™[19]. W tym samym roku, czytelnicy polskiego magazynu i portalu internetowego Satkurier docenili wprowadzone u operatora 'n'[20] rozwiązanie ADB, któremy przyznano tytuł ”Najlepszego dekodera dla platformy lub tuner CA/CF”[21].
W 2011 roku hybrydowy dekoder ADB-2850ST[22] , zintegrowany z wielokrotnie nagradzanym interface ADB CARBO™[23] , został dostarczony do węgierskiego operatora pay-tv Business Telecom Kft (Btel), zaś największy litewski operator telekomunikacyjny TEO LT. został odbiorcą nowego w portfolio ADB produktu - Epicentro® Software Platform.
W 2011 roku, rozwiązanie ADB Multi-room, zostało docenione przez czytelników polskiego magazynu i portalu internetowego Satkurier i otrzymało tytuł ”Najlepszego Produktu”[24].
W 2012 roku odbiorcami rozwiązań ADB zostali: VOO[25] – belgijski operator telewizji kablowej oraz rosyjski operator telekomunikacyjnt Tattelekom. Drugi z operatorów wdrożył rozwiązanie Epicentro® Software Platform, które zostało zwycięzcą konkursu Broadband World Forum Infovision Award 2012[26] w kategorii Broadband Home. W tym także roku ADB wzmocniło swą obecność w Ameryce Północnej a to za sprawę podpisanego kontraktu dystrybucyjnego z firmą Adams Cable Eqipment (ACE)[27] na dostawę rozwiązań ADB - P.DGA4001N WiFi ADSL2+gateway.
Produkty
ADB jest dostawcą rozwiązań do dystrybucji płatnej telewizji i usług domowej sieci multimedialnej. Dostarcza rozwiązania dla każdego rodzaju sieci i według informacji prasowych, ADB, do dziś sprzedało ponad 35 milionów urządzeń na całym świecie.
Gama produktów ADB obejmuje rozwiązania dla operatorów płatnej telewizji, w tym:
- dekodery z wielokrotnie nagradzanym interfejsem graficznym Carbo™;
- oprogramowania do zaawansowanych usług płatnej telewizji takich jak: video na żądanie (VoD), multiroom, telewizja interaktywna czy aplikacje internetowe;
- urządzenia dostępowe i do zdalnego zarządzania oraz stacje czołowe.
ADB zaprojektowało i wdrożyło ponad 30 modeli dekoderów u operatorów z Europy Środkowej i Wschodniej, Afryki, Azji i na terenie obu Ameryk. Wszystkie zaprojektowane urządzenia spełniają wymogi i oczekiwania jakie stawiane są przed telewizją cyfrową, tj. HDTV (ADB 3810C), DVR (ADB 5810CX ), DVR z pVoD (ADB 5810SX), Homenetworking (ADB 5720CDX HD DVR), konwergencja mediów (ADB 3810TW)[28][29][30][31][32].
Większość dekoderów ADB to rozwiązania hybrydowe, które za zintegrowane z modemami DOCSIS, posiadają certyfikat CableLabs[33][34], I są zgodne ze standardami DLNA (Digital Living Network Alliance)[35] oraz UPnP (Universal Plug and Play) standards[36].
Klienci
Odbiorcami produktów ADB są między innymi: Eurocom[37], HOT[38], Telefonica[39], Telenet[40],, Telenor, Yes, Fastweb, Swisscom, telekom Austria a w Polsce: ITI ("n")[41], Multimedia Polska[42], INEA, NC+ i Vectra.
- ↑ Potyczki AlgorytmiczneSzablon:Lang
- ↑ Cable & Satellite International Szablon:Lang
- ↑ Terrestrial HDTV for Turin OlympicsSzablon:Lang
- ↑ Yes contracts ADB for HD boxesSzablon:Lang
- ↑ Multimedia launches HD/digital services Szablon:Lang
- ↑ ADB z dużym kontraktem na dekodery Szablon:Lang
- ↑ ADB dostarczy dekodery dla Télégenève Szablon:Lang
- ↑ ADB zdobywa nagrodę Szablon:Lang
- ↑ TFN MediaSzablon:Lang
- ↑ ADB TFN Case Study Szablon:Lang
- ↑ DivX certyfikuje dekoder ADB Szablon:Lang
- ↑ EEBC Telecom & BroadcastingSzablon:Lang
- ↑ SAT Krak 2009: Rozdano nagrody Szablon:Lang
- ↑ ADB przejmuje Pirelli Broadband SolutionsSzablon:Lang
- ↑ Szablon:Cytuj stronę
- ↑ Szablon:Cytuj stronę
- ↑ IPTV World Forum Szablon:Lang
- ↑ IPTV World Series Award dla Turbodekodera HDSzablon:Lang
- ↑ Technologia nTurbodekodera nagrodzonaSzablon:Lang
- ↑ Rozwiązanie ADB 2850ST Szablon:Lang
- ↑ Dekoder ADB dla TNK HD z nagrodą na SAT Krak Szablon:Lang
- ↑ Szablon:Cytuj stronę
- ↑ Szablon:Cytuj stronę
- ↑ Rozdano statuetki SAT KRAK 2011Szablon:Lang
- ↑ ADB dla belgijskiej kablówki VOOSzablon:Lang
- ↑ Zielona Góra: Mają dużą szansę na nagrodę w USA!Szablon:Lang
- ↑ Szablon:Cytuj stronę
- ↑ Broadband TV News, September 11, 2007Szablon:Lang
- ↑ CED Magazine, August 10, 2007Szablon:Lang
- ↑ Rapid TV News, March 2008Szablon:Lang
- ↑ China Post, January 2009Szablon:Lang
- ↑ ADB websiteSzablon:Lang
- ↑ ADB websiteSzablon:Lang
- ↑ ADB websiteSzablon:Lang
- ↑ Interactive TV Today, November 30, 2009Szablon:Lang
- ↑ Interactive TV Today, November 30, 2009Szablon:Lang
- ↑ Rapid TV News, March 2009 Szablon:Lang
- ↑ Advanced-television.com Szablon:Lang
- ↑ Digital TV Group, June 2005 Szablon:Lang
- ↑ "Cable spanning the globe". cedmagazine.com. Retrieved 5 June 2011. "Telenet deployed ADB’s MHP offering" Szablon:Lang
- ↑ ADB Teams up with Osmosys to Supply ITI Group with Leading Edge Technology for Launch of New Digital Satellite Service in Poland Szablon:Lang
- ↑ Chris Dziadul (May 11, 2007). "Multimedia launches HD/digital services | Broadband TV News". broadbandtvnews.com. Retrieved 10 June 2011. Szablon:Lang