SMDS: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(d)
(fr)
 
Linia 2: Linia 2:
  
  
2. wielomegabitowe  komutowane usługi transmisji danych; usługa szybkiej wymiany  danych pomiędzy sieciami LAN, oparta na transmisji pakietów  o zmiennej długości, transportowanych w komórkach stałej  długości przenoszonych w sieci rozległej techniką ATM; SMDS  wprowadzana jest do eksploatacji od 1993 r.; podobnie jak [[frame relay|frame relay]], SMDS pozwala łączyć sieci lokalne oparte na  protokółach Ethernet, Token Ring, IBM SNA oraz X.25; różni  się od frame relay m.in. budową pakietów, które w SMDS są  (statystycznie) krótsze.
+
2. wielomegabitowe  komutowane usługi transmisji danych; usługa szybkiej wymiany  danych pomiędzy sieciami LAN, oparta na transmisji pakietów  o zmiennej długości, transportowanych w komórkach stałej  długości przenoszonych w sieci rozległej techniką ATM; SMDS  wprowadzana jest do eksploatacji od 1993 r.; podobnie jak [[Frame Relay]], SMDS pozwala łączyć sieci lokalne oparte na  protokółach Ethernet, Token Ring, IBM SNA oraz X.25; różni  się od frame relay m.in. budową pakietów, które w SMDS są  (statystycznie) krótsze.
 
[[Kategoria:telekomunikacja]]
 
[[Kategoria:telekomunikacja]]

Aktualna wersja na dzień 11:25, 21 paź 2013

SMDS (switched multimegabit data service) - usługa oferowana przez lokalnych operatorów, polegająca na transporcie dużej ilości danych z dużą prędkością od punktu do punktu (np. rozszerzenie sieci lokalnej na dalszy obszar). SMDS oferuje szybkości zbliżone do tych, jakie możliwe są w (zob.) liniach dzierżawionych - ale bez stałych kosztów dzierżawy. Zamiast więc dzierżawić na stałe kilka linii do każdego z oddziałów firmy, można w niektórych z nich zamówić tę usługę i wykorzystywać ją tylko na czas trwania sesji transmisyjnych. SMDS jest oparte na podwójnej pętli światłowodowej i metodzie dostępu (zob.) DQDB. Służy do zapewnienia usług w zakresie przesyłania danych, dźwięku i wideo. Korzysta z przesyłania komórek o stałej długości 53 bajtów, w tym 5 bajtów na nagłówek (rozmiar zgodny z (zob.) ATM i szerokopasmowym (zob.) ISDN). Metoda dostępu DQDB polega na tym, że w jednym miejscu pętli znajduje się generator pustych komórek, do których stacje robocze wstawiają swoje dane w celu przetransportowania ich przez sieć. Po wprowadzeniu adresu (dokąd chcemy wysłać dane) urządzenie SMDSU (SMDS Unit) dokonuje pakietyzacji danych, a sieć SMDS przesyła je pod wskazany adres. Szybkość transportu kwalifikowana jest w 5 klasach i może wynosić od 4 Mb/s do 44,7 Mb/s (4 Mb/s; 10 Mb/s; 16 Mb/s; 25 Mb/s; 44,7 Mb/s).


2. wielomegabitowe komutowane usługi transmisji danych; usługa szybkiej wymiany danych pomiędzy sieciami LAN, oparta na transmisji pakietów o zmiennej długości, transportowanych w komórkach stałej długości przenoszonych w sieci rozległej techniką ATM; SMDS wprowadzana jest do eksploatacji od 1993 r.; podobnie jak Frame Relay, SMDS pozwala łączyć sieci lokalne oparte na protokółach Ethernet, Token Ring, IBM SNA oraz X.25; różni się od frame relay m.in. budową pakietów, które w SMDS są (statystycznie) krótsze.