Bazylea II: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(d)
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Bazylea II''' - opublikowany w czerwcu 1999 r. przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego zbiór wytycznych dotyczących działalności banków (tzw. '''NUK''' - Nowa Umowa Kapitałowa). Komitet Nadzoru Bankowego został powołany przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS - Bank of International Settlements; www.bis.org). Nie ma on uprawnień do formalnego nadzoru, ale ma prawo do wydawania rekomendacji w zakre-sie najlepszych praktyk w nadzorze bankowym. Jednym z najważniejszych zadań stawianych sobie przez Komi-tet jest doprowadzenie do zapewnienia adekwatności kapitałowej banków, służące ograniczeniu działalności nadmiernie ryzykownej. Miarą adekwatności kapitałowej jest tzw. współczynnik wypłacalności.
+
'''Bazylea II''' - opublikowany w czerwcu 1999 r. przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego zbiór wytycznych dotyczących działalności banków (tzw. '''NUK''' - Nowa Umowa Kapitałowa). Komitet Nadzoru Bankowego został powołany przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS - Bank of International Settlements; www.bis.org). Nie ma on uprawnień do formalnego nadzoru, ale ma prawo do wydawania rekomendacji w zakresie najlepszych praktyk w nadzorze bankowym. Jednym z najważniejszych zadań stawianych sobie przez Komitet jest doprowadzenie do zapewnienia adekwatności kapitałowej banków, służące ograniczeniu działalności nadmiernie ryzykownej. Miarą adekwatności kapitałowej jest tzw. współczynnik wypłacalności. Rozwinięciem standardu Bazylea II jest standard [[Bazylea III]].
 +
[[Kategoria:bankowość]]
 +
[[Kategoria:zarządzanie]]

Aktualna wersja na dzień 13:02, 27 cze 2012

Bazylea II - opublikowany w czerwcu 1999 r. przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego zbiór wytycznych dotyczących działalności banków (tzw. NUK - Nowa Umowa Kapitałowa). Komitet Nadzoru Bankowego został powołany przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS - Bank of International Settlements; www.bis.org). Nie ma on uprawnień do formalnego nadzoru, ale ma prawo do wydawania rekomendacji w zakresie najlepszych praktyk w nadzorze bankowym. Jednym z najważniejszych zadań stawianych sobie przez Komitet jest doprowadzenie do zapewnienia adekwatności kapitałowej banków, służące ograniczeniu działalności nadmiernie ryzykownej. Miarą adekwatności kapitałowej jest tzw. współczynnik wypłacalności. Rozwinięciem standardu Bazylea II jest standard Bazylea III.