TFT: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(n)
 
(k)
 
Linia 1: Linia 1:
'''TFT''' (''Thin-Film Transistor, active matrix'') - matrycza aktywna; rodzaj wyświetlacza ciekłokrystalicznego ([[LCD|LCD]]), wyposażonego w specjalną matrycę cienkowarstwowych tranzystorów (tzw. matryca aktywna), służących do sterowania stanem ekranowych piksli; wyświetlacze TFT charakteryzują się dużym kontrastem i szerokim kątem, pod jakim można obserwować obraz na ekranie; obraz z wyświetlacza z matrycą aktywną może ulegać szybkim zmianom, ma mniejszą bezwładność w porównaniu z np. obrazem z wyświetlacza z matrycą pasywną; w przypadku ekranu monochromatycznego elementów aktywnych (diod lub tranzystorów) jest tyle, ile punktów na ekranie (np. 640x480 dla VGA); w przypadku ekranu kolorowego jest ich trzykrotnie więcej.
+
'''TFT''' (''Thin-Film Transistor, active matrix'') - matryca aktywna; rodzaj wyświetlacza ciekłokrystalicznego ([[LCD|LCD]]), wyposażonego w specjalną matrycę cienkowarstwowych tranzystorów (tzw. matryca aktywna), służących do sterowania stanem ekranowych piksli; wyświetlacze TFT charakteryzują się dużym kontrastem i szerokim kątem, pod jakim można obserwować obraz na ekranie; obraz z wyświetlacza z matrycą aktywną może ulegać szybkim zmianom, ma mniejszą bezwładność w porównaniu z np. obrazem z wyświetlacza z matrycą pasywną; w przypadku ekranu monochromatycznego elementów aktywnych (diod lub tranzystorów) jest tyle, ile punktów na ekranie (np. 640x480 dla VGA); w przypadku ekranu kolorowego jest ich trzykrotnie więcej.
 +
[[Kategoria:terminologia IT]]

Aktualna wersja na dzień 19:01, 2 lip 2012

TFT (Thin-Film Transistor, active matrix) - matryca aktywna; rodzaj wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD), wyposażonego w specjalną matrycę cienkowarstwowych tranzystorów (tzw. matryca aktywna), służących do sterowania stanem ekranowych piksli; wyświetlacze TFT charakteryzują się dużym kontrastem i szerokim kątem, pod jakim można obserwować obraz na ekranie; obraz z wyświetlacza z matrycą aktywną może ulegać szybkim zmianom, ma mniejszą bezwładność w porównaniu z np. obrazem z wyświetlacza z matrycą pasywną; w przypadku ekranu monochromatycznego elementów aktywnych (diod lub tranzystorów) jest tyle, ile punktów na ekranie (np. 640x480 dla VGA); w przypadku ekranu kolorowego jest ich trzykrotnie więcej.