ATM (mode): Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(d)
m (Dis1waw przeniósł stronę ATM na ATM (mode), bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem: ujednoznacznienie)
 
(Nie pokazano 11 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''ATM''' (''asynchronous transfer mode'') transmisja asynchroniczna. Protokół stosowany w (zob.) sieciach rozległych. Technika przesyłu danych oparta na komutowaniu komórek, blisko spokrewniona z komutowaniem pakietów. Komórka różni się od pakietu strukturą - pakiet danych jest strukturą o zmiennej długości, podczas gdy komórka danych jest strukturą o stałej długości. Najbardziej znaną techniką komutowania komórek jest tryb transferu asynchronicznego (ATM). Technika ATM korzysta z komórek o długości 53 bajtów, z czego 48 bajtów to dane podstawowe, a 5 bajtów służy do kontroli i adresowania (określenia ścieżki i kanału w sieci, rodzaju przesyłanej informacji - użytkowa, zarządzania siecią - oraz priorytetu komórki). Dzięki niewielkim komórkom ATM umożliwia łatwą realizację bardzo szybkiego przełączania. Sieć ATM składa się z wielu połączonych ze sobą przełączników - gdy pakiet informacyjny przybywa do przełącznika, jest kierowany na właściwą drogę do kolejnego przełącznika na podstawie informacji adresowej zawartej w nim samym. Najważniejsze właściwości ATM to: możliwość prowadzenia transmisji wrażliwych na opóźnienia takich, jak muzyka czy wideo - bez opóźnień (ATM przewiduje rezerwację pasma dla głosu i obrazu za pomocą mechanizmu (zob.) QoS); wiele kanałów ATM może ulegać konkatenacji w celu uzyskania większego pasma przenoszenia; istnieje możliwość transmisji wielu różnych formatów danych w tym samym czasie: WAN, LAN, wideo, głos i inne (wszystkie, które można przedstawić w postaci cyfrowej). W sieciach optycznych ( (zob.) SONET, (zob.) SDH) protokół ATM pracuje z szybkością do 10 Gb/s. Na łączach o mniejszej przepustowości może pracować z szybkościami 1,5; 25; 100 i 155 Mb/s. W technice ATM logiczne połączenie pomiędzy odbiorcą a nadawcą nosi nazwę wirtualnego kanału - zestaw takich kanałów oznacza wirtualną ścieżkę. Biorąc pod uwagę elementy sieci kanał można kojarzyć z kablem, a ścieżkę z wiązką kabli. @#@ Oferta krajowa: z technologii ATM korzystają firmy oferujące usługi transmisji danych - Energis, Szeptel, TelBank, Tel Energo, TPSA, Polsat T, inne. Firma ATM SA oferuje sieć szerokopasmową od 10 do 155 Mb/s. Ma styki z siecią Ebone, Telia, Digex i Teleglobe. Na podstawie miejskiej sieci Atman buduje zorientowaną na multimedia sieć międzyoperatorską - tzw. CDN (''Content Delivery Network''). Z kolei należąca do koncernu GTS firma Internet Partners dysponuje własnym, ogólnokrajowym szkieletem ATM o maksymalnej przepustowości 2,4 Gb/s do węzła w Berlinie, z czego na ruch internetowy przeznaczono 320 Mb/s. Pro Futuro dysponuje szkieletem międzymiastowym wykorzystującym ATM, przy czym dostęp do sieci głównej jest możliwy za pośrednictwem sieci radiowej (zob.) LMDS. Podobnie Crowley Data Poland - i tutaj sieć szkieletową CDP zbudowano z wykorzystaniem techniki ATM. (Por. też (zob.) POL 34/155).
+
'''ATM''' (''asynchronous transfer mode'') - transmisja asynchroniczna. Protokół stosowany w (zob.) sieciach rozległych. Technika przesyłu danych oparta na komutowaniu komórek, blisko spokrewniona z komutowaniem pakietów. Komórka różni się od pakietu strukturą - pakiet danych jest strukturą o zmiennej długości, podczas gdy komórka danych jest strukturą o stałej długości. Najbardziej znaną techniką komutowania komórek jest tryb transferu asynchronicznego (ATM). Technika ATM korzysta z komórek o długości 53 bajtów, z czego 48 bajtów to dane podstawowe, a 5 bajtów służy do kontroli i adresowania (określenia ścieżki i kanału w sieci, rodzaju przesyłanej informacji - użytkowa, zarządzania siecią - oraz priorytetu komórki). Dzięki niewielkim komórkom ATM umożliwia łatwą realizację bardzo szybkiego przełączania. Sieć ATM składa się z wielu połączonych ze sobą przełączników - gdy pakiet informacyjny przybywa do przełącznika, jest kierowany na właściwą drogę do kolejnego przełącznika na podstawie informacji adresowej zawartej w nim samym. Najważniejsze właściwości ATM to: możliwość prowadzenia transmisji wrażliwych na opóźnienia takich, jak muzyka czy wideo - bez opóźnień (ATM przewiduje rezerwację pasma dla głosu i obrazu za pomocą mechanizmu (zob.) QoS); wiele kanałów ATM może ulegać konkatenacji w celu uzyskania większego pasma przenoszenia; istnieje możliwość transmisji wielu różnych formatów danych w tym samym czasie: WAN, LAN, wideo, głos i inne (wszystkie, które można przedstawić w postaci cyfrowej). W sieciach optycznych [[SONET]], [[SDH]], protokół ATM pracuje z szybkością do 10 Gb/s. Na łączach o mniejszej przepustowości może pracować z szybkościami 1,5; 25; 100 i 155 Mb/s. W technice ATM logiczne połączenie pomiędzy odbiorcą a nadawcą nosi nazwę wirtualnego kanału - zestaw takich kanałów oznacza wirtualną ścieżkę. Biorąc pod uwagę elementy sieci kanał można kojarzyć z kablem, a ścieżkę z wiązką kabli.  
 +
[[Kategoria:terminologia IT]]
 +
[[Kategoria:telekomunikacja]]

Aktualna wersja na dzień 12:05, 11 wrz 2014

ATM (asynchronous transfer mode) - transmisja asynchroniczna. Protokół stosowany w (zob.) sieciach rozległych. Technika przesyłu danych oparta na komutowaniu komórek, blisko spokrewniona z komutowaniem pakietów. Komórka różni się od pakietu strukturą - pakiet danych jest strukturą o zmiennej długości, podczas gdy komórka danych jest strukturą o stałej długości. Najbardziej znaną techniką komutowania komórek jest tryb transferu asynchronicznego (ATM). Technika ATM korzysta z komórek o długości 53 bajtów, z czego 48 bajtów to dane podstawowe, a 5 bajtów służy do kontroli i adresowania (określenia ścieżki i kanału w sieci, rodzaju przesyłanej informacji - użytkowa, zarządzania siecią - oraz priorytetu komórki). Dzięki niewielkim komórkom ATM umożliwia łatwą realizację bardzo szybkiego przełączania. Sieć ATM składa się z wielu połączonych ze sobą przełączników - gdy pakiet informacyjny przybywa do przełącznika, jest kierowany na właściwą drogę do kolejnego przełącznika na podstawie informacji adresowej zawartej w nim samym. Najważniejsze właściwości ATM to: możliwość prowadzenia transmisji wrażliwych na opóźnienia takich, jak muzyka czy wideo - bez opóźnień (ATM przewiduje rezerwację pasma dla głosu i obrazu za pomocą mechanizmu (zob.) QoS); wiele kanałów ATM może ulegać konkatenacji w celu uzyskania większego pasma przenoszenia; istnieje możliwość transmisji wielu różnych formatów danych w tym samym czasie: WAN, LAN, wideo, głos i inne (wszystkie, które można przedstawić w postaci cyfrowej). W sieciach optycznych SONET, SDH, protokół ATM pracuje z szybkością do 10 Gb/s. Na łączach o mniejszej przepustowości może pracować z szybkościami 1,5; 25; 100 i 155 Mb/s. W technice ATM logiczne połączenie pomiędzy odbiorcą a nadawcą nosi nazwę wirtualnego kanału - zestaw takich kanałów oznacza wirtualną ścieżkę. Biorąc pod uwagę elementy sieci kanał można kojarzyć z kablem, a ścieżkę z wiązką kabli.