BIS (sprawozdawczość): Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(n)
 
(d)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''BIS''' - bankowa informacja sprawozdawcza; system sprawozdawczości bankowej zorganizowany i prowadzony przez [[NBP]] od 1993 r.; obecnie powoli wypierany przez system [[SIS (NBP)|SIS]].
+
'''BIS''' - bankowa informacja sprawozdawcza; model sprawozdawczości bankowej zorganizowany i prowadzony przez [[NBP]] od 1993 r.; obecnie powoli wypierany przez system [[SIS (NBP)|SIS]].
 +
 
 +
Do przygotowania sprawozdania dla NBP banki wykorzystują standardowy moduł sprawozdawczy - aplikacja pod nazwą Webis, udostępniany każdemu sprawozdawcy. W bankach zrzeszających stosuje się dodatkowo aplikację Rebis dla przygotowania sprawozdań z banków spółdzielczych. Sprawozdania w postaci plików w formacie txt przesyłane są przez banki do NBP. Pliki są wczytane do systemu BIS w NBP do aplikacji działającej w środowisku [[Unix]] na bazie [[Ingres]], w celu przeprowadzenia kontroli kompletności dokonania weryfikacji merytorycznej danych w każdym sprawozdaniu. Docelowo dla potrzeb analizy statystycznej i przygotowania zagregowanych zestawień wynikowych, dane zamieszczane są, w ramach systemu BIS, w hurtowni danych, opracowanej w technologii SAS. Baza ta jest bazą publikacyjną NBP.
 +
 
 
[[Kategoria:bankowość]]
 
[[Kategoria:bankowość]]
 
[[Kategoria:zarządzanie]]
 
[[Kategoria:zarządzanie]]

Aktualna wersja na dzień 15:26, 18 maj 2013

BIS - bankowa informacja sprawozdawcza; model sprawozdawczości bankowej zorganizowany i prowadzony przez NBP od 1993 r.; obecnie powoli wypierany przez system SIS.

Do przygotowania sprawozdania dla NBP banki wykorzystują standardowy moduł sprawozdawczy - aplikacja pod nazwą Webis, udostępniany każdemu sprawozdawcy. W bankach zrzeszających stosuje się dodatkowo aplikację Rebis dla przygotowania sprawozdań z banków spółdzielczych. Sprawozdania w postaci plików w formacie txt przesyłane są przez banki do NBP. Pliki są wczytane do systemu BIS w NBP do aplikacji działającej w środowisku Unix na bazie Ingres, w celu przeprowadzenia kontroli kompletności dokonania weryfikacji merytorycznej danych w każdym sprawozdaniu. Docelowo dla potrzeb analizy statystycznej i przygotowania zagregowanych zestawień wynikowych, dane zamieszczane są, w ramach systemu BIS, w hurtowni danych, opracowanej w technologii SAS. Baza ta jest bazą publikacyjną NBP.