SGML: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(d)
(d)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''SGML''' (''Standard Generalized Markup Language'') - międzynarodowy standard definiowania struktury różnorodnych typów dokumentów elektronicznych opartych na tagach i znacznikach, zgodny z ISO 8879:1986. SGML opracowany został w latach 60. w laboratoriach IBM przez Charlesa Goldfarba, Edwarda Moshera oraz Raymonda Lorie (inicjały ich nazwisk układają się także w akronim GML). W latach późniejszych wzorowano na nim koncepcję języka [[XML]].
+
'''SGML''' (''Standard Generalized Markup Language'') - międzynarodowy standard definiowania struktury różnorodnych typów dokumentów elektronicznych opartych na tagach i znacznikach, używany do archiwizowania danych  [[hipertekst|hipertekstowych]]; regulowany normą ISO 8879:1986. SGML opracowany został w latach 60. w laboratoriach IBM przez Charlesa Goldfarba, Edwarda Moshera oraz Raymonda Lorie (inicjały ich nazwisk układają się także w akronim GML). W latach późniejszych wzorowano na nim koncepcję języka [[XML]]; SGML  poddano adaptacji dla potrzeb Departamentu Obrony USA; dostępny m.in. na systemach operacyjnych: DOS, Macintosh, Unix oraz Windows; od wczesnych lat 1990. SGML zyskiwał na popularności.
 
[[Kategoria:terminologia IT]]
 
[[Kategoria:terminologia IT]]

Aktualna wersja na dzień 14:02, 28 gru 2012

SGML (Standard Generalized Markup Language) - międzynarodowy standard definiowania struktury różnorodnych typów dokumentów elektronicznych opartych na tagach i znacznikach, używany do archiwizowania danych hipertekstowych; regulowany normą ISO 8879:1986. SGML opracowany został w latach 60. w laboratoriach IBM przez Charlesa Goldfarba, Edwarda Moshera oraz Raymonda Lorie (inicjały ich nazwisk układają się także w akronim GML). W latach późniejszych wzorowano na nim koncepcję języka XML; SGML poddano adaptacji dla potrzeb Departamentu Obrony USA; dostępny m.in. na systemach operacyjnych: DOS, Macintosh, Unix oraz Windows; od wczesnych lat 1990. SGML zyskiwał na popularności.