ISDN: Różnice pomiędzy wersjami

Z DisWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(k)
(uzup)
Linia 1: Linia 1:
'''ISDN''' (''integrated services digital network'') - sieć z integracją usług. Technika oferowana od lat osiemdziesiątych XX wieku. W zamyśle twórców miała integrować takie usługi, jak przesyłanie dźwięku, obrazów czy danych komputerowych. Sieć oferuje dwa standardy usług: ISDN BRI oraz ISDN PRI. Dostęp podstawowy ISDN BRI (basic rate interface) - zwany także 2B+D - to łącze o przepustowości 128 kb/s (2 kanały B po 64 kb/s każdy) + kanał D sygnalizacyjny 16 kb/s. Łącze to umożliwia prowadzenie dwóch rozmów jednocześnie albo transmisję danych z szybkością 128 kb/s. Dostęp rozszerzony typu ISDN PRI (primary rate interface) - zwany także 30B+D - oferuje jeszcze bardziej wydajne łącze o przepustowości do 2048 kb/s (30 kanałów B po 64 kb/s każdy + kanał D sygnalizacyjny 64 kb/s).
+
'''ISDN''' (''integrated services digital network'') - sieć z integracją usług. ISDN ma opracowany standard od 1985 r. W zamyśle jej twórców technika ISDN miała integrować takie usługi, jak przesyłanie dźwięku, obrazów czy danych komputerowych - stąd jej nazwa. Sieć oferuje dwa standardy usług: ISDN BRI oraz ISDN PRI. Dostęp podstawowy @#@ ISDN BRI (basic rate interface) - zwany także 2B+D - to łącze o (zob.) przepustowości 128 kb/s (2 kanały B po 64 kb/s każdy) + kanał D sygnalizacyjny 16 kb/s. Łącze to umożliwia prowadzenie dwóch rozmów jednocześnie albo transmisję danych o szybkości 128 kb/s. Taki dostęp komutowany po zwykłym kablu telefonicznym przez modemy cyfrowe oferują TPSA (Octopus), Netia czy Tel Net. Providerzy Internetu (ISP) zachęcają swoich klientów do wchodzenia na serwery po łączach ISDN, ale oferowana przez ISDN BRI szerokość pasma nie jest zbyt zachęcająca. Dopiero @#@ ISDN PRI (primary rate interface) - zwany także 30B+D - oferuje bardziej wydajne łącze o przepustowości do 2048 kb/s (30 kanałów B po 64 kb/s każdy + kanał D sygnalizacyjny 64 kb/s). Łącze to umożliwia prowadzenie 30 rozmów jednocześnie albo transmisję danych o teoretycznej szybkości 2048 kb/s (praktycznie do 1,5 Mb/s). Standard ISDN PRI w Europie nosi nazę (zob.) E1. Nie jest to wszystko, na co stać ISDN - jej kolejne wcielenie to @#@ B ISDN (Broadband ISDN), który pozwala na tworzenie połączeń o szerokopasmowych możliwościach - od 25 Mb/s do kilku Gb/s. Usługi B ISDN można realizować, korzystając z różnych mechanizmów transferu - (zob.) Frame Relay, (zob.) SMDS i (zob.) ATM. Przy wykorzystaniu Frame Relay dane są transmitowane z prędkością do 25 Mb/s, SMDS oferuje szybkość przesyłania do 155 Mb/s, najbardziej wydajna jest technika ATM - dzięki niej można przekazywać dane ze standardowymi prędkościami - od 155 Mb/s, przez 622 Mb/s do 2,5 Gb/s. Do sieci ISDN można podłączyć telefony ISDN, telefaksy, zestawy wideokonferencyjne oraz komputery PC z kartami adapterów ISDN. Tani dostęp do Internetu zapewniają routery ISDN, a jednoczesny dostęp do połączeń WAN czy Internet umożliwiają serwery dostępowe ISDN (router, firewall i serwer w jednym).
 
[[Kategoria:telekomunikacja]]
 
[[Kategoria:telekomunikacja]]

Wersja z 12:28, 17 maj 2012

ISDN (integrated services digital network) - sieć z integracją usług. ISDN ma opracowany standard od 1985 r. W zamyśle jej twórców technika ISDN miała integrować takie usługi, jak przesyłanie dźwięku, obrazów czy danych komputerowych - stąd jej nazwa. Sieć oferuje dwa standardy usług: ISDN BRI oraz ISDN PRI. Dostęp podstawowy @#@ ISDN BRI (basic rate interface) - zwany także 2B+D - to łącze o (zob.) przepustowości 128 kb/s (2 kanały B po 64 kb/s każdy) + kanał D sygnalizacyjny 16 kb/s. Łącze to umożliwia prowadzenie dwóch rozmów jednocześnie albo transmisję danych o szybkości 128 kb/s. Taki dostęp komutowany po zwykłym kablu telefonicznym przez modemy cyfrowe oferują TPSA (Octopus), Netia czy Tel Net. Providerzy Internetu (ISP) zachęcają swoich klientów do wchodzenia na serwery po łączach ISDN, ale oferowana przez ISDN BRI szerokość pasma nie jest zbyt zachęcająca. Dopiero @#@ ISDN PRI (primary rate interface) - zwany także 30B+D - oferuje bardziej wydajne łącze o przepustowości do 2048 kb/s (30 kanałów B po 64 kb/s każdy + kanał D sygnalizacyjny 64 kb/s). Łącze to umożliwia prowadzenie 30 rozmów jednocześnie albo transmisję danych o teoretycznej szybkości 2048 kb/s (praktycznie do 1,5 Mb/s). Standard ISDN PRI w Europie nosi nazę (zob.) E1. Nie jest to wszystko, na co stać ISDN - jej kolejne wcielenie to @#@ B ISDN (Broadband ISDN), który pozwala na tworzenie połączeń o szerokopasmowych możliwościach - od 25 Mb/s do kilku Gb/s. Usługi B ISDN można realizować, korzystając z różnych mechanizmów transferu - (zob.) Frame Relay, (zob.) SMDS i (zob.) ATM. Przy wykorzystaniu Frame Relay dane są transmitowane z prędkością do 25 Mb/s, SMDS oferuje szybkość przesyłania do 155 Mb/s, najbardziej wydajna jest technika ATM - dzięki niej można przekazywać dane ze standardowymi prędkościami - od 155 Mb/s, przez 622 Mb/s do 2,5 Gb/s. Do sieci ISDN można podłączyć telefony ISDN, telefaksy, zestawy wideokonferencyjne oraz komputery PC z kartami adapterów ISDN. Tani dostęp do Internetu zapewniają routery ISDN, a jednoczesny dostęp do połączeń WAN czy Internet umożliwiają serwery dostępowe ISDN (router, firewall i serwer w jednym).